Duyuru-1

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun isteği doğrultusunda 0-59 ay bebekler / çocuklara uygulanacak OPA (oral polio) aşısı SKRS 3 Aşı Tablosuna “Takvim Dışı OPA Aşısı” ve kodu 250 olarak eklenmiştir. Bu aşı;  250 kodu ile ve doz bilgisini 1. doz olarak gönderilmelidir. Bu aşı, aşı takvimine dahil olan ve OPA aşısı performansı ile bağlantılı değildir.

Duyuru-2

 

Kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks kanseri için,  Ülkemizdeki 30-65 yaş arasındakikadın nüfusunun serviks kanseri tarama programlarının desteklenmesi, HPV (insan papilloma virüs) sıklığının ve geno tiplerinin ortaya konması içinTürkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığınca beş yıllık HPV taraması hizmet alımı yapılmıştır.

Tarama programı Aile Hekimleri, TSM, KETEM ve AÇSAP birimleri tarafından yürütülecek olup bununla ilgili eoluşturulan HPV Tarama Projesi  Bilgi Sistemi  kapsamında ilgili AHBS firmalarının entegre olabilmesi için Web servis hazırlanmıştır.15 Haziran 2014 tarihine kadar test ortamında çalışacak olan Web servise bütün AHBS firmalarının entegre olması gerekmektedir. İlgili Web servis dokümanınahttp://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-33890/hpv-tarama-testi-web-servisi-uygulamasi.html  adresinden erişilebilir. Konu ile ilgili iletişim hpvtarama@saglik.gov.tr mail adresi üzerinden sağlanacaktır.